shkolakz.ru 1
Тема урока:



«Мистецтво без меж і кордонів»


Вчитель музики

Попаснянської ЗОШ I-III ст.№ 25

Павлиненко О.І.


2011р.


Дата: 24.02.11.


Тема: «Мистецтво без меж і кордонів»


Мета: - познайомити учнів з музикою різних народів світу, та їх націона-

льною специфікою;

- розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

- розвивати творчі здібності та самостійність учнів;

- виховувати на основі емоційного сприйняття музики Ед.Гріга, П.Чай-

- ковського, Й.Брамса, народної музики інтерес, любов до музики;

-формування особистої потреби у спілкуванні з найкращими зразками

музичного мистецтва;


Тип уроку: урок-подорож.


Міжпредметні зв язки: географія, образотворче мистецтво, література.


Обладнання: музичний інструмент(баян), DVD-програвач, фонохрестоматія музичних творів, портрет Ед.Гріга, П.Чайковського, Й.Брамса, географічна карта світу, шумові та ударні музичні інструменти, ілюстрація музичних

інструментів (флейта,бубон,кастаньєти).


Основні поняття: тарантела, мазурка, балет, гопак, імпровізація.


Хід уроку:


I
. Організаційний момент. Вхід у клас у супроводі музичного твору Є.Адамцевича «Запорізький марш» і виконують музичне привітання «На урок в музичний клас»


II
.Мотивація навчальних знань:

Вчитель: «Добрий день ,діти! Сьогодні ми продовжимо музичну «подорож» по країнам світу.Наші туристичні квитки приведуть нас в музичну країну, під назвою «Мистецтво без меж і кордонів»

/Учні розмірковують над темою урока/

III.Оголошення теми і мети уроку:

Вчитель: ««Дійсно,так.Завдяки тому,що мистецтво не має меж і кордонів, ви дізнаєтесь про красу природи в різних куточках землі,про людей,які розмовляють на різних мовах,а саме головне про національну специфіку музики цих країн, яка нам зрозуміла без слів.


- познайомити учнів з музикою різних народів світу, та їх національ-

ною специфікою;

- розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

- розвивати творчі здібності та самостійність учнів;

- виховувати на основі емоційного сприйняття музики Ед.Гріга, П.Чай-

- ковського, Й.Брамса, народної музики інтерес, любов до музики, фор-

- мування особистої потреби у спілкуванні з найкращими зразками

- музичного мистецтва;

IV. Актуалізація опорних знань та умінь:

Вчитель: « Але спочатку давайте пригадаєм, який композитор захоплювався музичною культурою Угорщини і створив збірки угорських танців?

/Йоганнес Брамс/ -німецький композитор.

1. Бесіда з учнями:

Покажіть на карті ці країни./Угорщина/, /Німеччіна/.


З яким музичним твором ви познайомились на попередньому уроці?

/ «Чардаш»/.

Які почуття викликала у вас ця музика ?


А якого композитора називають «душею фортепіано»?

Він жив далеко від рідного краю і сумував за своєю Батьківщиною?

Так.Це /Ф.Шопен/.-польський композитор.


А який музичний твір Ф.Шопена ми слухали?

/ «Мазурка»/.

Характерною рисою мазурок є- імпровізація.Вигадують рухи у ході

танцю.

V.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу:

1.Вступне слово вчителя:

Вчитель: «Ну, а зараз ми знову відправляємось в подорож.Наш шлях лежить


в одну із далеких північних країн диких скал і густих лісів- це краї-

на Норвегія. В цій країні жив і створював прекрасну музику видат-

ний норвезький композитор Едвард Гріг.

У творах Едварда Гріга живуть персонажі норвезького фольклору-

маленькі казкові чоловічки ельфи і гноми.

Ельфи – ніжні,тендітні, з прозорими крильцями.Вони весело й без-

турботно пурхають серед квітів у чарівному садку.

Давайте послухаємо невеличку п єсу, яка називається «Танець ель-

фів».

2.Колективне слухання п єси:

Едвард Гріг. «Танець ельфів»- слухання.

3. Фізхвилинка: Вчитель: «А щоб зігрітися після північної країни, я хочу запропонувати вам виконати пісню «Ой,заграйте,дударики».


4. Методичний коментар вчителя:

Молодці! Всі зігрілись? Як що ні, то ми з вами відправимось до

сонячної, теплої країни- Італії, на свято народного танцю –таранте-

ли.Тарантела- (від назви італ.міста Таранто)- стрімкий,веселий та-

нець,який супроводжується грою на флейті, кастаньєтах,бубні та

інших ударних інструментах, а іноді співом.Мелодія танцю, наче

вихор, летить у неперервному русі.

«Тарантела»- італійський народний танець- слухання.

5. Спостереження учнів:

Вчитель: «Чи сподобався вам танець?

Які музичні інструменти надають цьому танцю стрімкий, веселий

характер? (група ударних інструментів).

Як говориться в одному із прислів їв: « В гостях добре,а вдома-кра-

ще».

Але, щоб повернутися в нашу рідну Україну, ми зробимо невелич-

ку зупинку ще в одній країні.Але в якій, спробуйте відгадати після

того, як я прочитаю ось цей вірш.Будьте уважні.

6. Виконання завдання пошукового характеру:


«Зимовий вечір»

Вечірній час…Метелиця мете.

Вітрисько дме в шибки та у причілок…

Татусь читає,мама щось плете-

зима для хлібороба – відпочинок.


Під завірюхи нескінченний спів

вмикаєм телевізор – я і тато,-

і на екрані «Танець лебедів»

танцюють молоденькі лебедята.


Я музику сполохати боюсь,

вона прекрасна, ніби дивне диво.

Заслухався, зчарований, татусь,

і мама посміхається мрійливо…


Шкода, не чує музики- краси,

не бачить лебедят сестра Оленка:

вона у нас завжди у ці часи

вже міцно спить, бо зовсім ще маленька.


Лідія Компанієць.


Вчитель: «Ви,здогадались, про який музичний твір говориться в цьому вір-

ші і хто його автор?

Так. Це прекрасна музика видатного російського композитора -

Петра Ілліча Чайковського.

Так, в якій же країні ми зупинись? /В Росії/.

7. Пояснення вчителя:

До речі П.І.Чайковський дуже часто бував вУкраїні, любив слухати

українські народні пісні.

Ну, а зараз і ми з вами послухаємо,як і наші герої вірша,в такий же

зимовий день «Танець маленьких лебедів»(з балету «Лебедине озе-

ро»).

П.І.Чайковський. «Танець маленьких лебедів» - слухання.

8. Завдання на асоціативне мислення:


Вчитель: «Що ви уявляєте,слухаючи музику танцю? Чи змінюється її

звучання від початку до завершення?

9. «Практикум»- виконання пісні.

Нарешті, ми повернулися в нашу рідну Україну.

Зараз ми виконаємо з вами пісню «Чобітки мої червоні», яку напи-

сав композитор Анатолій Житкевич /мешкає в Канаді/.

Чи можна назвати музику пісні танцювальною?


Який танець вона нагадує?

10. Творче моделювання:

Давайте спробуємо скласти до пісні ритмічний супровід на шумо-

вих інструментах.

Під час виконання пісні звертаю увагу учнів на характер пісні.

VI. Підсумок:


Вчитель: «На цьому наша подорож завершилась, але хто бажає її продовжити

я пропоную вдома самостійно слухати музичні твори композито-

рів різних країн і народів за власним бажанням».

VII. Оцінювання.


VIII. Домашнє завдання: слухати музичні твори композиторів різних країн і

народів за власним бажанням; намалювати малюнки до прослухан-

них музичних творів.